Potřebuji změnit muset na jiné sloveso

Třeba na měla bych, nebo dokonce chtěla bych…

Musím udělat večeři. Musím opravit písemky. Musím jít na trénink. Musím udělat ségře plán akcí. Musím napsat dětem hodnocení. Musím stáhnout kolegyni noty. Musím si tohle vše napsat do diáře. Musím upéct buchtu na víkend. Musím si půjčit kolo…

Můj muž vždycky říkal: Musíš akorát umřít. Docela bych se tím chtěla umět v posledních dnech řídit. A tak jsem hledala lék na únavu a vyčerpaní a přijde mi, že je to ještě horší. A tak jsem začala hledat příčinu.

Takže k tomu všemu, co mám na to do listu, si přidávám ještě další větu – Musím zjistit, proč jsem tak vyčerpaná. A posledních pár dní se mi takhle věta honí v hlavě čím dál tím častěji a vytlačuje ta ostatní musím. A to, že se ta třicítka blíží, rozhodně jako důvod k únavě neberu. I když upřímně bych možná byla nejraději, kdyby to bylo právě tím. Možná si totiž ten důvod jen nechci připustit.

Poslední dobou totiž tu únavu vydatně přiživuji dvěma chody. Ochotou a představami. S tou ochotou se to má tak – Zakládám si na tom být hodný člověk. Pořád totiž doufám (asi naivně), že by to tak mělo na světě být. Takže neumím říkat lidem ne, navaluji si problémy ostatních, ochotně kývu na cokoliv, co po mně kdokoliv chce.

Ale k tomu se pojí i paradoxně to, že mi vadí, když ti nejbližší po mně rady a pomoc nechtějí. A s tím souvisí to druhé – představy. Očekávám. A to je ten problém. Když to totiž druzí vidí jinak a nemají potřebu chtít moji pomoc, rozjíždí se má fantazie. Bez komunikace totiž o druhých nic nevíte a o tom, co si myslí, už vůbec ne. A také jsou to představy mých strachů. Ale to by bylo na další článek. Myslím, že celé tyhle dva poslední odstavce jsou stejně tak zmatené, jako je teď moje hlava.

Uklidňuji se tím, že je to jen v hlavě, že srdíčko je v pořádku a od toho se asi musím odrazit, abych ta svá musím pokořila.

Jak bojujete s psychickou únavou vy?

2 komentáře u „Potřebuji změnit muset na jiné sloveso

 1. Barbora

  Ahoj Ali, rada bych Ti napsala tisic a jednu radu o tom, jak bojovat s psychickou unavou, ale bohuzel nemam ani jednu. Tenhle clanek bych vlastne mohla napsat ja (tedy za predpokladu, ze bych to umela stejne hezky jako Ty), jak mi mluvi z duse. Tak snad Ti trochu pomuze, ze v tom nejsi sama.

  1. Ali Autor příspěvku

   Ahoj Baru,
   děkuji moc za komentář. Odpočinula jsem si o víkend, ale teď to začínám zase cítit. Možná to opravdu nebude jen o tom fyzicky odpočívat. Možná si prostě musím tu příčinu pustit k tělu a naučit se o ní mluvit a pak přijde to horší – bojovat s ní. A nejdůležitější je mít vedle sebe v tu chvíli někoho, kdo ty boje chápe a třeba ti s nimi i pomůže. A to bohužel není tak automatické, jak by člověk předpokládal. Tak si držme palce, ať je lépe ♥ :-)
   Ali

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *