Kdy máte říct ano?

S manželem jsme oslavili 10 let výročí. Vztahu, ne svatby. Protože jsem chlubilka, dala jsem si to i na facebook a tak jsem v poslední době prožila několik zajímavých momentů a rozhovorů, které mě donutily popřemýšlet…nad naším vztahem. Láskou.

Vlastně to začalo už na samotným výročím. Byli jsme v Římě a bylo to přímo skvělé. Užívali jsme si každou chvilku. Když jsme vyšli po skvělém obědě a víně z restaurace, uvědomila jsem si, co je to ta láska mezi námi. Je to to, co je teď a tady. To, co cítím, ale neumím popsat. To, co chápeme jen my dva. Co máme mezi sebou.

řím

Spoustu lidí nám totiž říká, že vypadáme pořád strašně šťastně a spokojeně. Samozřejmě, že podle facebooku nebo akcí, kam spolu jdeme, tak vypadáme. Protože sdílím s ostatními převážně to hezké. Myslím, že to tak má většina z vás. Je jasné, že se občas pohádáme. Že mě občas naštve nebo dokonce raní. Ale celý ten recept na spokojený vztah je podle mě ve dvou věcech.

♥ Odpouštějte a přecházejte prkotiny.

♥ Neřešte, když jste spokojení.

Co se týče toho prvního…

Nedávno jsem byla s kamarádkami na večeři. Byl to typický holčičí večer. Jedna z nich se mě zeptala, jestli jsme s manželem měli za těch deset let nějakou krizi. Odpověděla jsem, že jsme měli dvě opravdu velké krize. Rozpovídala jsem se a ona mi pak zamyšleně řekla: „A to jsi mu to odpustila?“

Přemýšlela jsem nad tím druhý den a zjistila jsem, že ne. Jsou věci, které vás tolik raní, že je neodpustíte nikdy. Ale dokázala jsem se s nimi naučit žít. A tak to prostě je. Nemá vůbec žádný smysl nalhávat si, že je to jinak. Říkat tomu druhému, že vše je zapomenuto. Ta bolest je tak silná, že na ni nikdy nezapomenete. Ale je důležité si uvědomit, že on tu samou chybu nikdy neodpustí mě.

Musíte se naučit rozeznat, co je vážné, že neodpustíte a nemůžete to překonat. Co dokážete překonat a co je pouze něco, co vás vytočí. Když vás něco jen vytočí, za pár hodin, maximálně dnů, vás to přejde. A tím nemá smysl si kazit vztah a vytahovat to při každé další hádce.

láska

A co se týče toho druhého…

A ono to vlastně s tím prvním souvisí.

V Sexu ve městě (studnice mých životních mouder) bylo:

Jak často jsi ve svém vztahu šťastná ty?

Každý den. Ne celý den každý den, ale každý den.

love-quotes-13Není nutné to brát až tak doslova, ale jste-li ve vztahu šťastní, neřešte, jestli někdo vypadá šťastněji. Jestli někdo dělá navíc tohle, ale váš partner nechce. Ve vztahu jste jen vy dva. Nikdo jiný. A nikdo jiný váš vztah nemůže hodnotit, posuzovat či snad dokonce kritizovat. Jestli se teď dokážete podívat na partnera, usmát se a říct si: Mám štěstí, je všechno tak, jak má být.

Netrapte se zbytečně nedůležitými věcmi, když jste jinak spokojení. Když prožíváte společně nádherné dny, kdy jste tolik šťastní, že se z toho vlastně dojímáte (taky to tak máte, že jste tak šťastní, až se vám chce brečet?). Nesnažte se nikomu vysvětlovat, proč jste ve vztahu šťastní a jak to vlastně děláte. Nemůžou to pochopit, musí to jedině zažít a hlavně – uvědomit si, že to zažívají.

Uvědomte si, že to zažíváte. Že jste ve svém vztahu šťastní. Že jste pro sebe ti praví, protože si rozumíte. Protože spolu umíte mlčet. Smát se. Milovat se.

A potom se nemusíte ptát, jestli máte říct ano, když před vámi klečí s prstýnkem. Víte to!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *