Článek plný klišé

Dneska mi projelo hlavou tolik vět o zdraví, které považujeme za klišé. Ale možná v nich je nějaký smysl.

Použiju jen jednu z nich:

Zdraví máte jenom jedno

Ano, většinou si tohle člověk uvědomí, až když se objeví nějaký problém. Dneska jsem byla u doktorky a po cestě domů, když jsem si celou mou návštěvu prolínala znova v hlavě, jsem si připustila několik dalších těchto „ohraných“ vět.  Všichni víme, že naše psychika se odráží i v našem zdraví. Někde jsem ale jednou četla, že jsou věci – fyzické a psychické -, které spolu nějak souvisí. Byla jsem u doktorky s bolestí zad. Ne, nemyslím si o sobě, že bych byla osobou, která fňuká u doktorky s každou blbinou. Ano, byly časy, kdy jsem řešila každé píchnutí s pomocí googlu, ale za posledních několik let jsem se z tohohle dost vyléčila (i když některé své přátele o tom už nikdy nepřesvědčím :D), ale najednou jsem věděla, cítila, že je něco špatně.

„Nese si na bedrech všechno trápení.“

Znáte tohle rčení? Za poslední dobu jsem opět od několika lidí slyšela, jak jsem silná. Jak jsem celý ten hrozný rok zvládla dobře. Jak na sebe mám být hrdá. Chcete znát pravdu? Nezvládla jsem ho dobře. Každé moje malé či velké zhroucení jsem dusila v sobě. Málokdy ho někdo viděl. Málokdy jsem se s ním někomu svěřila. A hrbila jsem se sama v sobě čím dál tím více dolů.

„Stojí nohama pevně na zemi.“

Další rčení, které teď nabývá na pravdivosti. Ono se mi totiž v poslední době stává, že nemůžu fyzicky stát, proto jsem k té doktorce šla. A co když je opravdu ta fyzická stránka tak moc propojená s tou psychickou? Protože já už občas nezvládám stát pevně nohama na zemi.

A tak jsem si dneska řekla, že zkusím ta „psychická bedra“ uvolnit tím, že se někomu svěřím s tím, že mi zrovna není dobře. A proto píšu tenhle článek. Když vám není dobře, vyprdněte se na to, jak budete vypadat před ostatními, ale prostě zvedněte telefon a zavolejte někomu, kdo víte, že vás má rád. Kdo vás vyslechne, uklidní, přivede na jiné myšlenky, nebo vás rozesměje. A mě dneska nejvíc uklidnila věta: „Já jsem čekala, kdy to přijde.“ V tu chvíli si uvědomíte, že trápit se není žádná ostuda. Trápení patří k životu. Patří k těm těžkým chvílím.

Bude to běh na dlouho trať,“ řekla mi dnes doktorka. Ano, to bude. Po stránce fyzické i psychické. A pracovat musím na obou. A první krok jsem už udělala.

Važte si svého zdraví. Psychického i fyzického. Další klišé, že?

1338803039414111180317

 

PS: Nebojte, není mi nějak moc zle. Pořád mám spoustu důvodů (a jeden obrovský), proč se každý den smát, ale pokud prožíváte něco dlouhodobě, někde se to prostě projeví.

2 komentáře u „Článek plný klišé

  1. Jana

    Já jsem po tom, co mi oční řekla, že to, že hůř vidím, není problém se zrakem, skončila na neurologii. Tam mi po pár minutach rozhovoru bylo řečeno, “že se mám normalne najíst, pořádne se vyspat a zklidnit”. Asi působím jako zoufalec už na první pohled. :D O vlivu psychicky nepohody na fyzický zdraví tak taky vím… :(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *